Ozónová vrstva
Pre život na Zemi je najdôležitejší fakt, že zachytáva väčšinu ultrafialového žiarenia a prepúšťa viditeľné svetlo na zemský povrch. Ozón je forma existencie kyslíka, trojatómový kyslík. „Bežný” kyslík, ktorý potrebujeme pre dýchanie, poznáme v dvojatómovej podobe. Ozón je plyn, vo vyššej koncentrácii jedovatý. V dolnej časti atmosféry, troposfére, kde sa pohybujeme aj my, je preto nežiadúci, ale v hornej časti – stratosfére, je pre život nevyhnutný, pretože pohlcuje alebo odráža nebezpečné UV žiarenie.
Stenčovanie
Hlavnou príčinou úbytku ozonu sú zlúčeniny chlóru, brómu, a fluóru, ktoré v stratosfére rozkladajú ozón. Sem sa dostávajú predovšetkým v podobe freónov. To je obchodný názov zlúčenín používaných napr. na chladenie (chladničky, mrazničky, klimatizácia), ale aj ako hnací plyn sprejov.
Vedeli ste, že...
- 1 molekula freónu dokáže rozbiť milióny molekúl ozónu?
- Od začatia priemyselnej výroby až do súčasnosti sa vypustilo do ovzdušia asi 20 miliónov ton takýchto látok?
- Freóny ostávajú v atmosfére celé desaťročia?
Ozónová diera
Je to viac ako 50 % strata ozónu v stratosfére. Každoročne sa zväčšuje. Počas zimy sa v Antarktíde vplyvom neprítomnosti slnečného svitu extrémne ochladí. To vytvára rotujúci polárny vír, ktorý zabraňuje, aby sa dovnútra víru dostal ozón. V priebehu zimy sa molekuly freónov zachytávajú aj v kryštáloch ľadu. Keď sa kryštáliky v lete rozpustia, uvoľní sa naraz veľké množstvo týchto látok, čo má za následok rozklad veľkého množstva ozónu. Po pár mesiacoch sa vzduch s menším množstvom ozónu dáva do pohybu z Antarktídy do iných častí sveta. Tak vzniká škodlivá ozónová diera v atmosfére.
Škodlivé účinky
Škodlivé účinky stenčovania ozónovej vrstvy nie sú na prvý pohľad zrejmé. Ultrafialové žiarenie vyvoláva rakovinu kože. Rovnako narastá počet prípadov očného zákalu. Prenikajúce ultrafialové žiarenie môže tiež oslabiť imunitný systém a zvýšiť počet prípadov infekčných ochorení.
Ľudia nie sú jedinými obeťami stenčovania ozónovej vrstvy. V oceánoch hynie planktón, ktorý tvorí najnižšiu úroveň potravinového reťazcav oceáne. Tým môže byť ovplyvnený všetok život v moriach. V celom svete sa hľadá náhrada za freóny a iné látky rozkladajúce ozón. V mnoho krajinách sa už freóny prestávajú vyrábať. Miesto nich sa používajú iné, neškodné plyny a o 15 – 20 rokov ozónová diera pravdepodobne zmizne.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Oz%C3%B3nov%C3%A1_diera